БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ З УКРАЇНОЮ. ДЕТАЛІ


БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ З УКРАЇНОЮ. ДЕТАЛІ

22 травня 2017 року офіційному журналі Європейського Союзу оприлюднено рішення про скасування візових вимог для українських громадян. Таким чином, в 20-денний термін з моменту публікації, українцям стане доступний безвізовий в'їзд до країн ЄС і зону Шенгену.

Безвізовий режим з Євросоюзом надає право українцям вільно пересуватися по території Шенгенської зони, в цілому - 30 держав. Таким чином, список (перелік) країн, з якими Україна має безвіз наступний:

 • 22 країни - члена Європейського Союзу (за винятком Великобританії та Ірландії
 • 4 країни Шенгену, що не входять в ЄС (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн)
 • 4 країни - кандидата на приєднання до Шенгену (Кіпр, Румунія, Болгарія, Хорватія)

Як довго при безвізі можна залишатися в ЄС?

Безвізові поїздки в зону Шенгену і країни ЄС передбачають короткострокові подорожі. Термін перебування на території Євросоюзу обмежений 3 місяцями (90 днів) протягом півроку. При цьому слід враховувати такі нюанси:

 • датою в'їзду вважається перший день перебування на території Шенгену
 • датою виїзду вважається останній день перебування в Шенгенській зоні
 • 180-денний контрольний період не фіксований і залежить від дати в'їзду і виїзду з ЄС
 • відсутність в зоні Шенгену протягом безперервного 90-денного періоду дає право на нове безвізове перебування в ЄС на термін до 90 днів

Слід зазначити, що періоди попереднього перебування, дозволені по виду на проживання або довгострокову візу типу «C» і «D», не враховуються при розрахунку терміну безвізового перебування.

Незважаючи на те, що безвізовий режим для українців передбачає дозвіл на в'їзд в 4 країни ЄС, що не входять до Шенгенської зони (Болгарія, Кіпр, Румунія і Хорватія), термін перебування в цих державах не буде врахований при підрахунку періоду в 90 днів. Це обумовлено тим, що дані країни не входять в Шенгенську зону і правило 90/180 працює для кожної держави окремо. Можна пробути 90 днів в Хорватії, потім - 90 днів в Румунії, звідти поїхати на 90 днів у Зону Шенгену - і це не буде порушенням, оскільки враховуватися будуть тільки «шенгенські» поїздки.

Заразом, відповідно до правил перебування в ЄС, період перебування на території Ліхтенштейну, Швейцарії, Ісландії та Норвегії (дані держави не відносяться до Євросоюзу, але входять в Шенген) враховується при визначенні сумарної кількості днів перебування в ЄС.

Ще одним важливим моментом є те, що безвізовий режим не дає права на проживання, працевлаштування та навчання в Європі. Для цих цілей, як і раніше, необхідно оформляти відповідну візу - робочу, ділову (бізнес), студентську, або вид на проживання.


Які документи потрібні для безвізової поїздки в Європу? 

Відповідно з «Шенгенським прикордонним кодексом» (Schengen border code) єдиним обов'язковим документом для безвізового відвідування країн Євросоюзу є біометричний закордонний паспорт. Втім, це зовсім не означає, що європейські прикордонники не запитають про цілі поїздки і не зажадають від вас додаткових документів, а саме:

 • доказ платоспроможності - готівкова валюта (в розрахунку 45 евро на добу), виписка з банківського рахунку, дорожні чеки або кредитні картки
 • документи, що підтверджують мету поїздки
 • поліс медичного страхування (рекомендується)
 • зворотний квиток (для підтвердження планів повернутися в Україну)
 • лист-запрошення від приймаючої сторони або підтвердження броні на проживання
 • поліс страхування цивільної відповідальності (у разі подорожі по Європі на авто)

В цілому, прикордонні правила після початку дії для України безвіза залишаються колишніми. Економія грошей і часу в зв'язку з відсутністю необхідності отримувати шенгенську візу буде, але в документальному плані мало що зміниться. Як вже говорилося раніше, прикордонники практично завжди цікавляться метою візиту і при найменших підозрах на ваш рахунок просять показати відповідні паперові або електронні документи.

Оскільки привід для подорожі може бути різним, то і перелік документів, про які може запитати прикордонник при проходженні контролю, відрізняється. Так, згідно з додатком №1 до Шенгенської прикордонного кодексу, документальним підтвердженням мети візиту є: 

для ділових поїздок (бізнес-відрядження):

 • запрошення від фірми (організації, партнерів) для відвідування зборів, конференцій або заходів, пов'язаних з торгівлею, промисловістю або роботою
 • інші документи, що вказують на наявність торговельними або діловими (робочих) відносин
 • вхідні квитки на ярмарки, виставка і конгреси

для поїздок з метою навчання:

 • свідоцтво про зарахування до навчального інститут з метою проходження теоретичних курсів або професійних тренінгів
 • студентські квитки або навчальні сертифікати для відвіданих курсів

для туризму або приватних поїздок:

 • запрошення від господаря житла, якщо плануєте зупинитися у родичів (друзів)
 • бронювання проживання (готель, хостел)
 • зворотний квиток в Україну
 • план (маршрут) поїздки

для поїздок на політичні, наукові, культурні, спортивні або релігійні заходи:

 • запрошення, вхідні квитки, заявки або програми, де можливо вказується назва організації, яка приймає і термін перебування
 • будь-який інший відповідний документ, який вказує мету відвідування

Як отримати біометричний закордонний паспорт в Україні в 2017 році?

Для оформлення та отримання біометричного закордонного паспорту необхідно звернутися в підрозділ Державної міграційної служби. При собі необхідно мати оригінал паспорта або свідоцтво про народження (для дитячого закордонного паспорта), ІПН і анкету-заяву. 


Чи всі українці можуть скористатися безвізовим режимом для поїздок до Європи? 

Скористатися безвізом для відвідування країн Євросоюзу можна при дотриманні п'яти основних вимог, передбачених Шенгенським прикордонним кодексом:

 • мати на руках біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон
 • не перебувати в переліку осіб, яким заборонений в'їзд на територію Європейського Союзу
 • не бути загрозою для громадського порядку, безпеки та міжнародних відносин
 • обґрунтувати мету і умови свого перебування на території ЄС (наприклад, туризм)
 • розташовувати достатніми коштами для перебування в ЄС та повернення в Україну або ж мати можливість отримати їх законним шляхом

Скільки потрібно брати грошей для поїздки в ЄС?

Обов'язковою умовою для в'їзду в Шенгенську зону є наявність достатньої кількості грошових коштів на час запланованого перебування і для повернення додому або для транзиту в іншу країну.

У зв'язку з цим у багатьох мандрівників виникає цілком закономірне питання: «Достатня кількість грошей на поїздку до Євросоюзу - це скільки?». Розрахунок необхідної суми на один день перебування в тій чи іншій країні прийнято проводити виходячи з усередненого показника в розмірі 45-50 євро на людину. Однак, відповідно до статті 5 (3) Шенгенського прикордонного кодексу, грошові кошти повинні розраховуватися в залежності від кількості днів, цілі перебування і середніх цін на харчування і проживання в конкретній країні.

Втім, з будь-якого правила є винятки. Так, наприклад, для короткої поїздки в Польщу (не більше 3 днів) досить мати при собі 300 злотих (приблизно 2 тис. грн.) Або еквівалент цієї суми в іноземній валюті. Для перебування на території Республіки Польща більше трьох днів іноземцю необхідно мати фінансові ресурси в розмірі не менше 100 злотих на добу.


Безвізовий режим для дітей: правила подорожі по Європі

Подорожі з дітьми по Європі при безвізі мають ряд особливостей. В першу чергу, мова йде про виготовлення дитині біометричного закордонного паспорта. Так, відповідно до правил безвізового режиму з ЄС, кожен подорожуючий, незалежно від віку, повинен мати свій особистий біометричний закордонний паспорт.

При безвізе діти не зможуть в'їжджати в країни Євросоюзу за паспортами батьків. Більш того, з 01.04.2018 року прикордонна служба України перестане випускати за кордон дітей за рідною закордонному паспорту, навіть в сусідні безвізові країни.

Діти, які досягли 16 років, мають право подорожувати по Європі без віз самостійно, нарівні з дорослими. До шістнадцятирічного виїзд дитини за кордон, як при візовому, так і безвізовий режим здійснюється в супроводі:

 • обох батьків дитини
 • одного з батьків - з письмової згоди другого
 • довірених осіб - за дорученням від батька і матері

Таким чином, другим ключовим моментів в безвізові поїздки по країнах ЄС з дітьми є збережена необхідність отримання нотаріального дозволу другого батька. Без довіреності від тата (мами) на виїзд дитини за кордон у супроводі одного з батьків покинути межі України не вийде.


У яких випадках не потрібно отримувати дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон?

Згода тата і / або мами на вивезення дітей за межі України не потрібно, якщо:

 • другий з батьків помер або визнаний безвісно відсутнім
 • батько (мати) є іноземцем або особою без громадянства
 • другий батько позбавлений батьківських прав або визнаний недієздатним
 • в свідоцтві про народження дитини запис про батька зроблено зі слів матері
 • є рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
 • дитина виїжджає на ПМЖ в іншу державу (при наявності відповідної відмітки)

Особливості безвізових поїздок в ЄС на машині

Поїздка в Європу на автомобілі з України давно вже не є чимось екстраординарним, а скасування візового режиму з країнами Євросоюзу тільки підвищить популярність авто подорожей. Плануючи закордонну подорож на машині, автомобілісту слід пам'ятати, що для благополучного перетину кордону України з ЄС треба дотримати ряд процедур і виконати деякі умови. 


Які вимоги пред'являються до авто для поїздки в Європу?

Одним з головних вимог при в'їзді до країн Європейського Союзу є технічна справність автомобіля. Тому, збираючись їхати в Європу на машині, слід заздалегідь підготувати транспортний засіб: усунути всі неполадки, перевірити стан шин, скла і фар.

Крім того, не варто забувати про обов'язкове аварійному комплекті, оскільки за відсутності однієї з комплектуючих може загрожувати значний штраф.

Отже, що ж обов'язково має бути в автомобілі для подорожі по ЄС?

 • вогнегасник і аптечка
 • запасне колесо і домкрат
 • буксирувальний трос і аварійний знак
 • жилет зі світловідбиваючими вставками
 • розпізнавальний знак держави - UA

Відповідно до Конвенції про дорожній рух тонування вітрового і передніх бокових стекол в Європі заборонена. Крім того, вкрай важливо щоб шини відповідали сезону - на це європейські прикордонники звертають пильну увагу. У Польщі, наприклад, не можна їздити на шиповану гуму, а в скандинавських країнах навпаки - пересуватися по зимових дорогах можна тільки на зимових шинах. Подібних нюансів досить багато, тому заздалегідь ознайомтеся з вимогами країн Шенгену, які плануєте відвідати.

Джерело статті